czwartek, 28 grudnia 2023

Z Erasmusem+ do stolicy Austrii

W dniach 10-15 grudnia 2023 na spotkaniu nauczycieli, którego celem była wymiana doświadczeń i job shadowing w ramach projektu Erasmus+ “Changing the learning in science using STEM“, przebywały nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 w Luboniu: Magdalena Madajczyk-Głowacka i Joanna Pajkert. Organizatorem spotkania była jedna ze szkół partnerskich tego projektu - HTL Spengergasse w Wiedniu. Przybyli na nie również nauczyciele z Hiszpanii i Estonii.


W trakcie intensywnego pobytu we wspomnianej szkole była możliwość poznania austriackiego systemu edukacji, funkcjonowania dużej placówki oświatowej kształcącej młodzież w kierunkach technicznych, a przede wszystkim uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych, warsztatowych i laboratoryjnych z wykorzystaniem kreatywnych metod STEM.Ta dziś bardzo nowoczesna szkoła, z długą (sięgającą XVIII wieku) tradycją, świetnie wyposażona i przygotowana, kształci młodzież w wielu ciekawych kierunkach technicznych jak informatyka, informatyka medyczna, design, projektowanie gier komputerowych, animacja i inne.Tym, co dało się między innymi zaobserwować podczas zajęć, rozmów z nauczycielami i uczniami oraz zwiedzania szkoły był fakt, jak wiele uwagi poświęca się kształtowaniu kompetencji kluczowych (dla przypomnienia - są to: porozumiewanie się w języku ojczystym, porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna). Ponieważ w naszych społeczeństwach nadal panuje stereotyp, że techniczne kierunki kształcenia są bardziej odpowiednie dla chłopców niż dla dziewcząt, HTL Spengergasse opracowała specjalny program wspierający edukację dziewcząt, które wciąż stanowią mniejszość w klasach o profilach technicznych. Założenia tego programu również przedstawiono uczestnikom spotkania w Wiedniu, co było niezwykle interesujące, ponieważ jednym z celów naszego projektu Erasmus+ jest między innymi zachęcanie dziewcząt do obierania drogi dalszej edukacji na kierunkach technicznych i wzbudzanie zainteresowania naukami ścisłymi, a tym samym obalanie stereotypów i nadal panujących uprzedzeń.W tym roku szkolnym odbędą się jeszcze podobne spotkania partnerów w szkołach w Hiszpanii ( IES Emilio Jimeno w Calatayud), Estonii ( Kärla Põhikool na wyspie Sarema) i w lubońskiej Szkole Podstawowej nr 1 im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską.

Więcej o projekcie na https://changingtheearninginscienceusingstem.blogspot.com/

Nauczyciele wizytujący austriacką szkołę i gospodarze

Podczas zajęć. Więcej na:
https://changingtheearninginscienceusingstem.blogspot.com/2023/12/meeting-in-austria.html

Logo projektu











poniedziałek, 9 października 2023

Wizyta w Hiszpanii


W roku szkolnym 2023/24 w Szkole Podstawowej nr 1 im. bł. Edmunda Bojanowskiego realizowany jest projekt Erasmus+ zatytułowany “Changing the learning in science using STEM”.

Realizujemy go wspólnie z partnerami z Hiszpanii, Austrii i Estonii. Projekt ma na celu podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez szkolenia nauczycieli, wizyty studyjne w szkołach za granicą ( job shadowing), wymianę doświadczeń i dobrych praktyk między nauczycielami. W projekcie chcemy zwrócić uwagę na znaczenie przedmiotów ścisłych w nauczaniu, na ich korelację, na to, jak ważne jest kształtowanie umiejętności i kompetencji młodych ludzi, tak by przygotować ich między innymi do wykonywania zawodów przyszłości. Podejmowane działania wpisują się w podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych: matematyki, fizyki, biologii, chemii, techniki, informatyki, ale także sztuki czy przedmiotów humanistycznych. Jednym z celów projektu jest również rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania różnymi dziedzinami nauki, szczególnie wśród dziewcząt.


W dniach 26-28 października 2023 w Hiszpanii odbyło się spotkanie w szkole koordynującej projekt - IES Emilio Jimeno w Calatayud. Szkołę Podstawową nr 1 im. bł. Edmunda Bojanowskiego reprezentowały Magdalena Madajczyk-Głowacka i Joanna Pajkert. Program spotkania obejmował prezentację szkół, szczegółowe omówienie projektu, planowanie poszczególnych działań, wymianę doświadczeń w sferze edukacji.Gospodarze zaplanowali też zwiedzanie Calatayud i Saragossy, miast, których zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ciągu trwającego roku szkolnego odbędą się spotkania nauczycieli w pozostałych szkołach partnerskich. Do Lubonia uczestnicy projektu przyjadą w maju 2024.Wszystkie działania i materiały są finansowane z unijnego programu Erasmus+.


Zapraszamy do śledzenia relacji na stronie https://changingtheearninginscienceusingstem.blogspot.com oraz na Facebooku.


Magdalena Madajczyk-Głowacka


Nauczyciele ze szkół partnerskich projektu

Podczas spotkań w hiszpańskiej szkole z nauczycielkami z Estonii 
i przedstawicielem szkoły austriackiej

Zwiedzamy Calatayud - miasto wpisane na listę UNESCO

Przed kolegiatą Santa Maria, Calatayud

Zwiedzania miasta gospodarzy ciąg dalszy

Trudno było oprzeć się urodzie starego miasta




Relacje z pobytu w Calatayud na stronie projektu na Facebooku




Gazeta Lubońska 11/23
str. 24
https://www.gazeta-lubon.pl/wp-content/uploads/2023/12/GL_11_2023_net.pdf










Relacja z wizyt w naszej szkole